Výber SPRÁVNEHO KAMERAMANA PRE VAŠE VIDEO

Výber kameramana

Mal by to byť kameraman, ktorého videá sa najviac približujú vašemu vkusu. Na Slovensku je široká ponuka kameramanov, no každý kameraman má svôj osobitný štýl natáčania, spôsob práce, strihu a umelecké cítenie. Skúsenosti kameramana sú na nezaplatenie, ale nieje pravidlo, že vysoký počet rokov praxe znamená aj lepší finálny výsledok. Treba si uvedomiť, že video už nie je to, čo bývalo kedysi. Dnes sú videá omnoho kvalitnejšie, natáčané vyspelejšími kamerami a modernejšie spracovávané. Prvotný bod, ktorý by vás mal zaujímať pri výbere kameramana je jeho portfólio, inak povedané, jeho doposiaľ vytvorené videá. Je úžastné natrafiť na kameramana, ktorý má vášeň pre svoju prácu a zameriava sa na to, aby vám doručil unikátne a zároveň to najkvalitnejšie spracované video pre vaše potešenie.

Referencie

Vyhľadajte a prečítajte si názory predošlých zákazníkov. Kameraman, ktorému záleží taktiež na spätnej reakcii, má určite zriadenú sekciu Recenzie pre tento účel, či už je to Facebook, alebo Google. Zákazníci tak môžu verejne vyjadriť svoje pocity zo spolupráce a umožniť tak daľším potencionálnym zákazníkom lepšie sa rozhodnúť. Tieto informácie sa môžu vyskytovať aj na oficiálnej stránke kameramana.

Kreativita

Video, nech už je akéhokoľvek charakteru, by nemalo nudiť. Každý z nás má rád krátke videá, filmy a seriály. Povedzme si úprimne, ak nás niečo v TV nezaujme, prepneme na iný program, alebo ak pozeráme videá napríklad na YouTube a nudí nás to, preklikneme na ďalšie, ktoré je nám pocitovo lepšie. Dobré nápady sa cenia a pri videu to platí dvojnásobne. Či už ide o reklamu, prezentáciu, alebo udalosť, je dobré využívať kreativitu.

Kvalita

Žijeme v dobe, ktorá neustále napreduje. Čo sa týka videa, tak 4K rozlíšenie je už samozrejmosť. Vo videu je ale kvalita široký pojem, pretože nie všetko je len o rozlíšení. Ľudia kvalitu posudzujú z rôznych pohľadov: predovšetkým je to príbeh, či už je video dojemné, romantické, zábavné, akčné, musí byť pútavé. Výber rôznych uhlov pohľadu, dobrý strih, zladenie s hudbou a mnoho iných môže video posunúť o level vyššie.

Hudba

Tejto téme sa budeme venovať o čosi viac, pretože hudba je tá najdôležitejšia súčasť videa. Predstavte si sledovanie videa bez zvuku, niečo vám tam zrazu chýba? Áno, je to práve hudba. Hudobný podklad môže mať spojitosť a prelínanie aj s hovoreným slovom. Možno sa to nezdá, ale hudba, tak isto ako obraz, vytvára dej a vyvoláva emócie. Strih videa by mal byť prisôsobený hudbe a názorne uvediem príklad úplne odlišného charakteru: Radi tancujete? Videli ste kohokoľvek tancovať mimo rytmu hudby? Aký bol váš celkový dojem? Následne ste videli nejakého profesionálneho tanečníka tancovať na rytmus hudby? Bolo to určite úplne odlišné, to vaše nadšenie, radosť zo sledovania.. a to isté platí aj vo videu. Kameraman, ktorý to myslí s tvorbou videí vážne, používa výhradne hudobné podklady, na ktoré má licenciu. Licencia na hudobný podklad sa dá zakúpiť individuálne, ale väčšina profesionálnych kameramanov využíva takzvané audiobanky, v ktorých sa nachádza nespočetné množstvo hudobných podkladov, či už inštrumentálnych, alebo so spevom, rôznych nálad, žánrov, tém, dĺžok. Ak chcete poslať názov vašej obľúbenej pesničky kameramanovi, aby ju použil do videa a on na ňu nemá a ani nebude mať licenciu, spolupráca môže kľudne zaniknúť. Nechajte si poradiť vaším kameramanom, poskytnite mu vašu dôveru a on podľa záberov, emócií a rôznych iných faktorov najlepšie posúdi, aká hudba sa k videu hodí. Ak sa necháte prekvapiť skúseným kameramanom, garantujem vám, že iný hudobný podklad ako ten použitý, si vo videu nebudete vedieť ani predstaviť, pretože bude krásne prepojený s obrazom.

Farby

Kameramanovi, ktorému záleží na výslednom výstupe, sa zaoberá aj farbením videa, inak povedané colorgradingom. Správne farby dodávajú videu filmový vzhľad. Možno si to ani neuvedomujete, ale každý moderný film, alebo seriál je “zafarbený” tak, aby vyvolával presne také pocity, akým chce tvorca (respektíve filmová spoločnosť) vyvolať vo svojich sledovateľoch.

Cena

Ceny za video sa všeobecne pohybujú od niekoľkých stoviek EUR až po niekoľko tisíc EUR. Je to rôznorodé. Záleží od viacerých faktorov: skúsenosti kameramana, použité technické vybavenie, počet natáčaných hodín, kvalita výstupu a mnoho dalších. Ak máte vysoké očakávania a chcete naozaj kvalitné video, musíte mať k dispozícii dostatočný rozpočet. Každý projekt môže mať iný rozpočet a konkrétnu cenovú ponuku sa dozviete po zadaní základných informácii, ktoré bude váš kameraman vyžadovať. Stačí sa len nezáväzne informovať a rozhodnutie, či budete mať záujem spolupracovať, je len na vás. Ak budete chcieť ušetriť a vyberiete si kameramana síce s nižšou cenovou ponukou, ale zároveň sa vám jeho portfólio páči omnoho menej, môže sa stať, že s vašim videom budete taktiež omnoho menej spokojní, ako budete očakávať. Informujte sa taktiež, čo všetko je v cenovej ponuke zahrnuté.

Plánovanie natáčania

Plánovať v predstihu sa oplatí, hlavne pri svadobnom kameramanovi. Pretože svadobný kameraman s kvalitnou tvorbou má väčšinu termínov rezervovaných už rok vopred. Možno sa vám pošťastí dohodnúť sa aj na poslednú chvíľu, ale je to nezvyčajné a ak máte stanovený termín, zároveň chcete kvalitné video, neodkladajte takúto rezerváciu. Informujte sa u kameramana, či má váš termín ešte voľný.

Natáčanie videa

Uvoľnite sa.. je to to najlepšie, čo môžete spraviť. Uvoľnenie a prirodzenosť je základ. Kameraman je to človek, ktorý by mal byť počas natáčania aj váš kamarát a človek, s ktorým sa cítite pri natáčaní prirodzene. Keď sa k tomu pridá ešte štipka dobrej nálady, bezpochyby môžete očakávať kvalitný výsledok. Skúsenému kameramanovi nechávate zväčša voľný priestor na tvorbu, ale samozrejme, komunikovať treba, tak ak máte myšlienku, ktorú by ste chceli zrealizovať, neváhajte ju vysloviť.

Odovzdanie videa

Vopred sa informujte o termíne odovzdania. Je nepísanou povinnosťou kameramana informovať vás o dobe a trvaní spracovania výsledného videa. Ak vás o termíne odovzdania neinformuje on sám, opýtajte sa to vy jeho. Ak už máte rezervovaný termín formou zmluvy, tento údaj by sa tam mal nachádzať na 100 percent. Termín odovzdania je chápaný ako maximálny časový úsek, za ktorý by sa malo video odovzdať od dňa natáčania - väčšinou sa uvádza počtom kalendárnych dní. Sú prípady, kedy dostanete kompletne spracované video aj oveľa skôr ako očakávate, ale to je o šikovnosti kameramana.

Komunikácia

Dôležitá je komunikácia. Kameraman by mal bez najmenších problémov zodpovedať všetky vaše otázky a to bez zbytočného odkladu. Samozrejme, nie vždy je to možné, každý má aj svôj osobný život a iné povinnosti, no nemalo by sa stať, že čakáš na odpoveď dlhšie ako 24 hodín. Nikomu z nás by sa určite nepáčilo, keby čakal na odpoveď tak dlho, až by ho aj prestala zaujímať. Je super, keď si poviete čo sa vám páči viac a čo menej. Je takisto veľmi dôležité, aby ste si s kameramanom sadli ľudsky a rozumeli si.

INFORMÁCIE O MNE

Webstránka

Tibor Beran - Videoprodukcia

Tu sa dozviete tie najzákladnejšie informácie, sú často aktualizované, doplnené rôznymi fotkami a samozrejme odkazmi na videá.

Nájdeš ma: www.tiborberan.sk

Firemný profil na Google

Google

Nájdeš ma: Tibor Beran - Videoprodukcia

Navigácia

Google Maps

Apple Mapy

Waze

Nájdeš ma: Tibor Beran - Videoprodukcia

Databáza videí

YouTube

Nájdeš ma: Tibor Beran - Videoprodukcia

alebo @tiborberanvideoprodukcia

Sociálne siete

Facebook

Instagram
TikTok

Nájdeš ma: Tibor Beran - Videoprodukcia

alebo @tiborberanvideoprodukcia

Komunikačné nástroje

E-mail

WhatsApp
Messenger

Nájdeš ma: tiborberan@icloud.com

alebo +421 948 455 920

alebo Tibor Beran

Volám sa Tibor Beran a som kameraman udalostí. Pochádzam z Levíc, no pôsobím na celom území Slovenska. Budem vďačný za akúkoľvek podporu, či už odporúčaním, alebo zdieľaním stránky a uvedných informácií - môžno práve tieto všeobecné informácie pomôžu práve niekomu z vášho okolia pri výbere toho správneho kameramana.

S láskou k natáčaniu, strihu, tvorbe videí a veľkým poďakovaním za vašu podporu:

Tibor Beran - Videoprodukcia

www.tiborberan.sk